Materiál jídelních stolů a židlí

Z jakého masivního dřeva  jsou jídelní stoly a židle vyrobeny?

Naše jídelní stoly a židle jsou vyrobeny z exotického masivního dřeva Hevea Brasiliensis, zkráceně Hevea. Český překlad pro toto exitické dřveo je kaučukovník brazilský. Tato exotická dřevina je původem z Jižní Ameriky.  Nacházela se především v Amazonském pralese. Díky svým vlastnostem se její pěstování rozšířilo také napříč dalšími kontinenty a světových destinacích. Vzhledem k potřebě velmi specifických podmínek se nicméně našla vhodné podmínky pro pěstování v pouze několika dalších destinacích, a to v jižní Africe a jižní a jihovýchodní Asii.

Vlastnosti dřeva Hevea, jakožto kvalitní a stabilní dřevo pro nábytkářský průmysl, byly objeveny relativně nedávno. To proto, že hlavním důvodem těžby tototo dřeva bylo získávání latexu z kůry stromů, který se obecně využívá k výrobě kaučuku. Dřevo Hevea je velmi světlého odstínu se strukturou přirovnatelnou k jasanu.

Hevea a ekologie

Po 25-30 letech přestává být výtěžnost latexu efektivní. Dříve, jakmile přestala být produkce latexu efektivní, byly stromy po skácení páleny.

Teprve díky dnešnímu trendu udržitelnosti přírodních zdrojů a rozvoji nábytkářského průmyslu v těchto destinacích jsou stromy Hevea nyní namísto toho po skácení zpracovány pro výrobu nábytku. Nyní se dřevo Hevea pokládá za jednu z nejekonomičtějších a nejekologičtějších dřevin pro těžbu dřeva na světě s velmi mírným dopadem na životní prostředí.

Hevea Brasiliensis (“kaučukovník”) se nyní pěstuje na řízených plantážích. To pomáhá zabraňovat likvidaci tropických pralesů, které se ve velké míře podílení na udržitelnosti a stabilitě životního prostředí naší planety. Mezi plantáži se pěstují také meziplodiny, což přispívá ke stabilizaci často porušeného zachytávání vody.

Dosavadní plantáže jsou mimo jiné také velmi významným místem pro akumulaci uhlíku. Představují totiž přibližně jednu čtrvtinu všech stromových plantážích v tropech.

Vlastnosti dřeva Hevea

Technickými vlastnostmi se Hevea (“kaučukovník”) podobá dubu, který je díky své kvalitě a vlastnostem jedním z nejpoužívanějších a nejoblíbenějších materiálů pro výrobu nábytku. Právě díky téměř shodným vlastnostem má Hevea také svůj alternativní název, a to malajský dub.

Při kácení je dřevo bělavě žluté a postupně směřuje k bledě krémové barvě, často s růžovým nádechem. Bělové dřevo (splint) se neliší od jádrového dřeva. Je jemně vrstevnaté, ale se stejnoměrnou strukturou.

Oblast původu: Brazile, Malajsie, Indonésie, Thajko, Srí Lanka, Filipíny.

Jádro: nažloutle bílé až žlutohnědé

Běl: není odlišena od jádra, žlutobílá

Textura: stejnosměrná, na tangenciálním řezu jemně fládrovaná

Dřeňové paprsky: jemné, sotva rozeznatelné, viditelné jako jemná zrcátka

Hustota v suchém stavu při 12% vlhkosti: 560-640 kg/m3

Tvrdost: středně tvrdé

Kmen: přímý, válcovitý, výška 15 – 30 m, průměr 80 – 100 cm

Použití: Pro zhotovení nábytku, polic, regálů, stolových desek, jako obklady stěn a pro výrobu dalších truhlářských prvků.

Test tvrdosti Janka

Test tvrdosti Janka se používá pro určení tvrdosti dřeva. Spočívá ve změření síly nutné pro zatlačení ocelové kuličky o průměru 0,444 palce do poloviny jejího průměru do testovaného dřeva. Čím je toto číslo vyšší, tím je dřevo tvrdší.

Bambus-1800,Borovice ježatá-690,Buk-1300,Jasan-1320,Kaučukovník-984,Lípa-410, Olše-590,Ořech-1010,Topol-540